Hall of Fame

Welcome to the Orion High School "Hall of Fame"

The OHS "Hall of Fame" was established in 2002 as a way of recognizing individuals, who through their achievements, have brought honor to themselves, their school and the community. The purpose of the "Hall of Fame" is as follows:

1. To recognize and honor the great students and athletes who have brought fame to Orion High School.

2. To establish in the hearts of our youth a motivating influence to excel academically, athletically, and professionally.

3. To recognize outstanding support given to Orion High School and to foster community pride.

To nominate a team or individual, please submit a nomination form to the Orion High School office. Nomination Form

This year's "Hall of Fame" ceremony will take place on January 10th, 2020. The night's activities will start with the Music Booster Charger Chowdown at 5:00 p.m., followed by the Fresh/Soph Boys' Basketball game at 5:30 p.m. versus Fulton. Then at approximately 6:30 p.m. we will proceed with the Hall of Fame ceremony, followed by a "picture session" in the OHS practice gym. Finally, everyone is encouraged to watch the Varsity Boys' Basketball game versus Fulton to complete the exciting night.

This Years Inductees Are:

Individual Team Friend of Orion Distinguished
Dick Buysse 1963 None Elected by Majority Jens Rehder Terry Anderson
1967
Cade Morgan 2003
Bryce Thomsen 2007

Hall of Fame Inductees

2002-2003 (Inaugural Year)

Individuals Team Friends/Distinguished
Wendell Raisbeck 1941 1939 Six-Man Football Donna Sue Schulenberg
Don Hancock 1946
Bob Hoskins 1985
Steve Rusk 1989
Jason VanHoutte 1990

2003-2004

Individuals Team Friends/Distinguished
Dick Coulter 1940 1976-1977 Boys' Basketball Lloyd Mercer
John Riggs 1947
Joel Bowman 1985
Tim Hogren 1985
Venus Taylor 1993

2004-2005

Individuals Team Friends/Distinguished
Arlyn Hancock 1945 1996-1997 Wrestling Bob Bergstrom
Steve Briggs 1965
Brad McCunn 1990
Holly Killion 1995
Justin Norberg 1995

2005-2006

Individuals Team Friend of Orion Distinguished
Kim Biddle 1991 1989 Football Team Frank Lewis Rubie Watson
Dan Diamond 1983
Bob Lee 1958
Doug Leonard 1961
Veronica Wilson 1989

2006-2007

Individuals Team Friend of Orion Distinguished
Robert Stevenson 1938 1953 Football Larry Miller Al Hallene
Terry Leonard 1962
Mark Tholl 1988
Nikki Meltzer 1992
Katie Foster 1997

2007-2008

Individuals Team Friend of Orion Distinguished
Tim Garrity 1972 2000-01 Softball Team Al Peterson Mark Bloomberg
Ralph Baze 1934
Steve Hickerson 1981
3200 Relay

2008-2009

Individual Team Friend of Orion Distinguished
Bill Lindquist 1950 1944-45 Football Team Gwen Bowen Jan Butler
Jerry Kruger 1954
James "Richard" Coziahr 1960
Sarah Juenger 2003

2009-2010

Individual Team Friend of Orion Distinguished
Everett Manning 1951 1940 Football Team Sam Shaw Robert Gustafson
Jerry Raisebeck 1970 1964-65 Football Team
Sean Hickerson 1989
Kyle Erdmann 1993
Justin Welborn 1995

2010-2011

Individual Team Friend of Orion Distinguished
Glenn Chivers 1946 2000 Volleyball Myron and Diane McCunn None Elected by Majority
Rod Lee 1977
Denise Kunert Jacobsen 1988
Chad Cox 1999
Rob Rogers 2000

2011-2012

Individual Team Friend of Orion Distinguished
Paul Lindsey 1965 1980-81 Wrestling None Elected by Majority Winthrop Gustafson
Chris Spillum 1997
Kristy Kunert Sandberg 1991

2012-2013

Individual Team Friend of Orion Distinguished
None Elected by Majority 1980 Volleyball Team Dean and Selma Johnson Tom Stalf
1988-89 Boys'Basketball Team

2013-2014

Individual Team Friend of Orion Distinguished
Angie Fliege 1996 1994-95 Wrestling Team Robert "Bob" Mitton Wendell "Buzz Moore
Holly Neuerberg Welborn 2002

2014-2015

Individual Team Friend of Orion Distinguished
Susan Boehm Randazzo 1986 1996-97 Cross Country Team Founders of the Orion Athletic Boosters
Don Manacke, Dino O'Leary, Jack Poust, and Roger Woodley
Angela Keleher
Mike Matzen 1982
Becky Rehn Leuck 2004
Chad Rhoades 2003

2015-2016

Individual Team Friend of Orion Distinguished
Stephanie Begley 2001 1985 Volleyball Team Augie DeMay Charles Bergstrom
Curtis Cox 2003 1994-95 Boys Basketball Team
Joseph Garrity 2004
Michael Putnam 2004
Josh Galliart 2005

2016-2017

Individual Team Friend of Orion Distinguished
Dave Swanson 1968 1983 Volleyball Team Ben Ahring Dessel Swanson
Casey Raisbeck 2004 2002-2003 Girls 4X100M Relay Team
Drew Harlan 2006

2017-2018

Individual Team Friend of Orion Distinguished
Tyler Clark 2007 1987-88 Girls Basketball Team Bob Quaintance Dr. Dennis Papini 1975
Logan Hohl 2007 1998-99 Wrestling Team

2018-2019

Individual Team Friend of Orion Distinguished
None Elected by Majority 1979-80 Boys Basketball Team Alan Saunders None Elected by Majority
2007 Football Team

2019-2020

Individual Team Friend of Orion Distinguished
Dick Buysse 1963 None Elected by Majority Jens Rehder Terry Anderson
1967
Cade Morgan 2003
Bryce Thomsen 2007